Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt
10 października 2011 r. Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Pomimo szeregu zmian ustawa nadal jest zła, dając podstawę dla powstawania patologicznych mechanizmów "pet-biznesu" i zorganizowanej przestępczości znęcania się nad zwierzętami, powszechnie uprawianej za publiczne pieniądze przez urzędników samorządowych i konsekwentnie chronionej przez prokuraturę i sądy.
Ustawa wprowadza m.in. definicję schroniska dla zwierząt, doprecyzowuje zakazy dotyczące zabijania zwierząt i pojęcie znęcania się nad nimi, wprowadza nowe zasady odbierania zwierząt osobom, które się nad nimi znęcają, nowe przepisy regulujące miejsce sprzedaży zwierząt domowych, zmienia zasady odławiania zwierząt bezdomnych oraz dokonuje nowelizacji szeregu przepisów karnych.
W szczególności ustawa wprowadza zakaz utrzymywania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby. Jednocześnie wprowadzono wymóg, aby długość uwięzi nie była krótsza niż 3 m. Zabroniono również puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna. Osoba, która napotka porzuconego psa lub kota, w szczególności pozostawionego na uwięzi, została zobowiązana do powiadomienia najbliższego schroniska dla zwierząt, straży gminnej lub Policji.
Ustawa zawiera zakaz wprowadzania do obrotu oraz nabywania zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach, prowadzenia targowisk, targów i giełd ze sprzedażą zwierząt domowych oraz wprowadzania do obrotu psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli. Po wejściu ustawy w życie zabronione będzie rozmnażanie psów i kotów w celach handlowych, z wyjątkiem hodowli zwierząt zarejestrowanych w ogólnokrajowych organizacjach społecznych, których statutowym celem jest działalność związana z hodowlą rasowych psów i kotów.
Ponadto ustawa modyfikuje przepis uprawniający dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich do zwalczania zdziczałych psów i kotów przebywających na terenie obwodów łowieckich. Uchwalone zmiany polegają na rezygnacji ze zwalczania poprzez odstrzał.
Ustawa doprecyzowuje również obowiązki samorządów gminnych w zakresie rozwiązywania problemu bezdomnych zwierząt. Od przyszłego roku gminy będą musiały co roku opracowywać program opieki nad zwierzętami bezdomnymi, obejmujący m.in. nie tylko zapewnienie miejsca w schronisku, ale również poszukiwanie dla nich właścicieli, sezonowe dokarmianie, sterylizację bądź kastrację.
Nowelizacja wchodzi w życie 1 stycznia 2012 r.