header mask 90h

Aktualności

Pomóż nam zbudować flotę sterylkobusów

Liczba nowych bezdomnych psów, którymi zajęły się gminy za publiczne pieniądze: 2018 - 90,5 tys., 2019 - 87,8 tys., 2020 - 70,3 tys., 2021 - 72 tys., 2022 - 70,5 tys.

Porażające liczby w niby cywilizowanym kraju, w XXI wieku, w środku Europy... Niezwykle liczna i silna grupa środowisk pet-biznesu (schroniska, hycle, organizacje "prozwierzęce", hodowle i pseudohodowle, producenci karmy i akcesoriów dla zwierząt domowych, również lekarze weterynarii) zarabiająca na bezdomności zwierząt, a przez to zainteresowana utrzymaniem dotychczasowego status quo w zakresie legislacji i nadpodaży psów oraz kotów. Tysiąc organizacji społecznych (w tym kilkanaście obracających milionami złotych), niezdolnych do ukrócenia tej patologii, bo w swojej masie żyjących z krzywdy i cierpienia zwierząt.

Bezdomność zwierząt w Polsce w 2022 r.

Prezentujemy wyniki naszego monitoringu bezdomności zwierząt za 2022 r. pdf
Polacy wyprodukowali w tym roku co najmniej 70,5 tys. bezdomnych psów. A przynajmniej taką liczbą zajęły się gminy za publiczne pieniądze. Koszt tego zadania to prawie 278 mln zł. Przeciętne wydatki na jednego psa w skali kraju wyniosły 3.942 zł.

Opublikowaliśmy sprawozdania SOZ za 2022 r.

Jako organizacja pożytku publicznego opublikowaliśmy nasze sprawozdania z działalności w 2022 r. Szczególnie polecamy lekturę działu II.1.1. sprawozdania merytorycznego.

Oto sterylkobus SOZ nr 3!

Jak flota, to flota... Dwie przyczepy są lepsze od jednej, a trzy lepsze od dwóch. W każdym razie lepsze dla zwierząt, a już niekoniecznie dla hycli.
Pandemia, wojna, inflacja, wreszcie malejące wpływy z 1% podatku dały nam się mocno we znaki i żeby pozwolić sobie na zakup kolejnego sterylkobusu musieliśmy ciułać pieniądze aż 2 lata. A i tak wystarczyło tylko na "gołą" przyczepę - nie ma w niej stołów operacyjnych, lamp bezcieniowych i mnóstwa innych niezbędnych rzeczy. Niemniej w końcu jest!

Uwaga! Sterylkobus SOZ nr 3 tuż, tuż...

Już wkrótce odbieramy trzecią przyczepę! Jest prawie gotowa, pozostały drobne prace wykończeniowe.
Po drodze przezwyciężaliśmy wszelkiego rodzaju problemy, przede wszystkim finansowe. Otóż z powodu najpierw pandemii, a teraz wojny, kolejny rok z rzędu zanotowaliśmy spadek wpływów z ofiarności publicznej (głównie 1% podatku), a z drugiej strony sama przyczepa podrożała o 20%, na co wpłynął przede wszystkim koszt stali. Dlatego zbieranie środków na kolejny sterylkobus zajęło nam aż 2 lata. A i tak starczyło jedynie na "gołą" przyczepę... W tej chwili ciułamy na jej wyposażenie - lampy chirurgiczne, stoły operacyjne, koncentratory tlenu, autoklaw, lampy bakteriobójcze, wagę, narzędzia chirurgiczne i mnóstwo innych rzeczy. Ze wstępnego research'u wynika, że produkty te podrożały o kilkanaście do kilkuset procent. Absolutnie dramatyczny wzrost cen zanotowały stoły operacyjne (nierdzewka) - o 120%!
Po wyposażeniu przyczepy podejmiemy decyzję o miejscu jej destynacji, ale cały czas niezmiennie myślimy o wschodzie Polski, gdzie potrzeby wydają się największe.
---
Budowa floty sterylkobusów trwa.
Stowarzyszenie Obrona Zwierząt
Alior Bank 75 2490 0005 0000 4500 7398 2092
1,5% podatku: KRS 0000292939

Apel o adopcje

Już w nowym domu

18 październik 2016
18 październik 2016
19 październik 2016

Bezdomne zwierzęta - monitoring gmin

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji

analytics  Google Analytics