Aktualności

Wymiana "floty" samochodowej w SOZ

Niestety, 2 listopada 2017 r. musieliśmy zezłomować nasz jedyny samochód - 20-letniego VW Caddy. Służył nam dzielnie przez 9 lat.

Z kolei w 2017 r. rozpoczęliśmy projekt sterylizacji mobilnych i okazało się, że do jego realizacji niezbędny nam jest nie jakiś tam pierwszy z brzegu samochód (byle się toczył), ale koń, który uciągnie sterylkobus wraz z wyposażeniem. Kilka miesięcy trwały więc żmudne i czasochłonne poszukiwania pojazdu, który spełniłby wszystkie nasze oczekiwania (wystarczająca moc silnika, napęd na 4 koła, minimum szpachli, kolor oczywiście biały, itp.), a przy okazji nie kosztował 200 tys. zł... W tym czasie obejrzeliśmy milion samochodów i spotkaliśmy 2 miliony cwaniaków, którzy chcieli nam wcisnąć swojego ulepa. Ostatecznie 13 marca 2018 r. kupiliśmy używanego VW Caddy, rocznik 2015. Koszt: 53.259 zł. Pomocy przy tym zakupie udzieliła niezawodna Fundacja Pro Animals – Na Pomoc Zwierzętom, która przekazała nam na ten cel 35.000 zł. Resztę stanowiły nasze oszczędności.

Koniec schronisk-kombinatów?

Pojawiała się pierwsza informacja o tym, jakoby Zenon Jażdżewski rezygnował z prowadzenia zbiorczego schroniska dla zwierząt w Pile, a być może w ogóle z prowadzenia sieci schronisk, którą rozwijał przez lata.

Wywiad dla kociego magazynu Felins.pl

Rozmowa o sterylkobusie, kotach i planach Stowarzyszenia Obrona Zwierząt na przyszłość z jego prezesem i pomysłodawczynią projektu "Nadjeżdża sterylkobus - mobilna sterylizacja psów i kotów" Agnieszką Lechowicz dla magazynu Felins.pl tutaj

Weterynarze "schodzą na psy"

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna uważa działania lekarzy weterynarii biorących udział w projektach sterylizacji mobilnych w tzw. sterylkobusach, za "niedopuszczalny proceder". Przy czym swojego kategorycznego stanowiska nijak nie potrafi uzasadnić przepisami prawa

Z kolei ta sama Izba nie widzi nic nagannego w postępującym w Polsce od lat zjawisku upodabniania się lekarzy weterynarii do hycli. Otóż coraz więcej weterynarzy, w ramach prowadzonych zakładów leczniczych, umawia się z gminami na wyłapywanie bezdomnych zwierząt, a następnie opiekę nad nimi jak w schronisku. W związku z tym powstaje pytanie, jak te czynności mają się do ustawowego zakresu działania zakładów leczniczych dla zwierząt oraz do zasad etyki i deontologii weterynaryjnej. Ponadto wielu tak działających lekarzy nie posiada legalnych, poddanych kontroli Inspekcji Weterynaryjnej, schronisk, co skutkuje nieznanym losem zwierząt przekazywanych weterynarzom-hyclom.

Z zapytaniem w tej sprawie wystąpiło do KILW Biuro Ochrony Zwierząt przy Fundacji dla Zwierząt ARGOS. Dane do opracowania BOZ zbierało nasze Stowarzyszenie.

Troska o finanse publiczne burmistrza Jędrzejowa

Dla przypomnienia gmina Jędrzejów od 2011 r. tkwi w czułych objęciach hycla Siemińskiego, a uczucie kwitnie. W 2017 r. gmina zapewniła opiekę 34 psom i wydała na ten cel 374.967,95 zł (sic!), co daje skromną kwotę ponad 11 tys. zł na psa pdf. Burmistrz własnego schroniska budować ani myśli, woli aby w gminie powstawały kolejne sklepy wielkopowierzchniowe (w tej chwili 7 w mieście liczącym 16 tys. mieszkańców).

Schronisko dla zwierząt w Pile

Od 2015 r. nasze Stowarzyszenie kontynuuje projekt unieważniania lub cofania zezwoleń na prowadzenie schronisk dla zwierząt przez przedsiębiorców . Naszą uwagą objęte są zasadniczo największe mordownie w kraju. Głównym zarzutem w takich postępowaniach jest albo brak lub wadliwe określenie "obszaru działalności objętej zezwoleniem" (unieważnianie zezwoleń), albo łamanie przez przedsiębiorcę tego warunku zezwolenia, poprzez sprowadzanie do schroniska zwierząt z wielu gmin, oprócz gminy, która wydała zezwolenie (cofanie zezwoleń). Przepełnianie schronisk przez ich zarządców, powodowanych chciwością i żądzą szybkiego zysku, odbija się oczywiście negatywnie na poziomie opieki sprawowanej nad zwierzętami.

Ostatnio dodane

Apel o adopcje

28 czerwiec 2009

Już w nowym domu

18 październik 2016
18 październik 2016
19 październik 2016

Bezdomne zwierzęta - monitoring gmin

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji

analytics  Google Analytics