header mask 90h

Działka w Przyłęku - 2013

 
 
Od zeszłego roku trwają intensywne prace architektoniczne-konstruktorskie dot. sporządzenia dokumentacji potrzebnej do uzyskania pozwolenia na budowę. Zadanie jest trudne i skomplikowane, bo pionierskie - nie istnieją gotowe projekty, na których można się oprzeć, a więc wszystko, każdy detal i każde rozwiązanie, musimy opracowywać od podstaw. Szacowany koszt przygotowania niezbędnej dokumentacji wyniesie ok. 30.000 zł:
  • projekt architektoniczny - ok. 15.000 zł
  • projekt konstrukcji - 3.450 zł
  • projekt instalacji wod-kan, co - 7.000 zł
  • projekt instalacji elektrycznej - 2.700 zł

Nie dysponujemy na raz taką kwotą, dlatego musimy oszczędzać na każdy kolejny projekt, co w nieunikniony sposób prowadzi do przedłużania prac w czasie.


Po długich poszukiwaniach odpowiednich sadzonek, 23 kwietnia 2013 r. założyliśmy sad starych odmian drzew owocowych (9 sztuk). Drzewa takie, w przeciwieństwie do aktualnie popularnych współczesnych odmian, rosną wolniej, tworzą szerokie, rozłożyste korony i później wchodzą w okres owocowania. Z tych przyczyn (które dla nas są cennymi zaletami) drzewa takie znikają z polskiego krajobrazu. Realizując nasze cele statutowe w zakresie ekologii i ochrony dziedzictwa przyrodniczego, chcemy je zachować dla bioróżnorodności rodzimej flory.
 
jabłoń: Ananas Berżeniecki
grusza: Bonkreta Williamsa, Faworytka (Klapsa)
wiśnia: Łutówka, Szklanka
czereśnia: Buttnera Czerwona, Hedelfińska
śliwa: Królowa Wiktoria, Węgierka Zwykła

A tymczasem bocian urzęduje u nas tym razem już od wiosny. Znosi patyki, odgania konkurentów, klekocze i udaje, że wysiaduje jaja. Czyli próba generalna przed przyszłorocznym zakładaniem rodziny.
...rośnie żywopłot

późną jesienią skończyliśmy renowację starej studni

zamontowaliśmy ramy bramy i furtek oraz kupiliśmy sztachety do ich wypełnienia

Ostatnio dodane

28 kwiecień 2024
09 kwiecień 2024

Apel o adopcje

Już w nowym domu

18 październik 2016
18 październik 2016
19 październik 2016

analytics  Google Analytics