Ubój rytualny

Manifestacje przeciwko legalizacji uboju rytualnego

 

  • 28 maja 2014 r., o godz. 13.00 przed Sejmem rozpocznie się manifestacja przeciwko ponownym próbom lobby rzeźniczego legalizacji uboju bez ogłuszania
 
 
 

 

  • mamy nadzieję, że ostatnia i mamy nadzieję, że największa manifestacja przeciwników uboju rytualnego odbędzie się 11 lipca 2013 r., godz. 15.00, w Warszawie przed Sejmem
 
stoimy murem... obroń nas...

manifestacja się odbyła i była bardzo udana - relacja video
dla naszego Stowarzyszenia to był zaszczyt wziąć w niej udział i wykrzyczeć swoje racje
 
 
  • 31 stycznia 2013 r., godz. 13.00 - pikieta przed siedzibą PSL w Warszawie
 
 
Gorąco zachęcamy do udziału wszystkich, którzy są przeciwni zalegalizowaniu uboju rytualnego w naszym kraju i dalszemu zarabianiu przez przemysł mięsny na ubijaniu zwierząt ze szczególnym okrucieństwem, przy aktywnym wsparciu rządu polskiego, który w cyniczny sposób okłamuje społeczeństwo o rzeczywistych przyczynach przyzwalania na ten bestialski proceder.
 
materiały kieleckiej Vivy z pikiety:
 
 
 
  • W dniu 22 listopada 2012 r. odbyła się w Warszawie manifestacja przeciwko legalizacji uboju rytualnego w Polsce. Protestowi patronowała Fundacja Viva, a przy jego organizacji pomagały m.in. Fundacja IUS Animalia, OTOZ Animals, Stowarzyszenie Obrona Zwierząt.
Ani kroku wstecz!
STOP dla legalizacji uboju rytualnego!
 
Grupa ponad stu osób zebrała się najpierw przed budynkiem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, gdzie na temat uboju religijnego bez ogłuszenia wypowiedzieli się: prof. Andrzej Elżanowski, dr Dorota Sumińska, psycholog zwierząt Dorota Wiland, a także organizator protestu Katarzyna Pokrzywa. Następnie protestujący przemaszerowali przed budynek Sejmu, gdzie odbyło się spotkanie z posłami Markiem Suskim, Robertem Biedroniem, Pawłem Sajakiem, Andrzejem Rozenkiem i Andrzejem Halickim.
 
zdjęcia z protestu: album
AgroBiznes (od 6:40 min. do 9:00 min.)
 

  
 
 

Polska to taki cywilizowany kraj, w którym za pieniądze nawet Minister Rolnictwa (PSL) zgodzi się mordować zwierzęta ze szczególnym okrucieństwem. Praktykowany w Polsce od lat tzw. ubój rytualny (uśmiercanie zwierząt w rzeźniach bez wcześniejszego ogłuszania w celu pozyskania mięsa koszernego lub halal) jest sprzeczny nie tylko z szeroko pojętymi prawami zwierząt do humanitarnej i bezbolesnej śmierci, ale nawet z polską ustawą o ochronie zwierząt. Pomimo to, proceder ten jest dozwalany, a wręcz wspierany przez Ministerstwo Rolnictwa (PSL) i Głównego Lekarza Weterynarii, którzy za muzułmańskie i żydowskie srebrniki gotowi są otwarcie łamać prawo. Ministerstwo planuje zmienić ustawę o ochronie zwierząt, tak aby zezwalała ona wprost na ubój rytualny w Polsce.

materiał prezentujący stanowisko europejskich naukowców w sprawie uboju bez ogłuszania: tutaj

 


 
wiadomość  z 12.07.2013 r. - walka wygrana! Sejm utrzymał zakaz uboju rytualnego! hip hip hura!

Ubój rytualny nadal zakazany. Za odrzuceniem poprawki Ministerstwa Rolnictwa, dopuszczającej ubój rytualny, było 222 posłów, przeciw 178, wstrzymało się 9. Za ubojem rytualnym opowiedziała się większość klubu PO, cały klub PSL i większość klubu Solidarnej Polski. Za zakazem ur był prawie cały PiS, większość klubu SLD i cały Ruch Palikota.
 
zobacz, jak kto głosował pdf
 
Tym 178 posłom, którzy zhańbili się podłym głosowaniem przeciwko zwierzętom (w tym hipokrytom, członkom Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt: PO - Janusz Dzięcioł, Jan Kaźmierczak, Joanna Mucha, Janina Okrągły, Tomasz Nowak, Aleksandra Trybuś; Solidarna Polska - Szeliga Piotr; SLD - Romuald Ajchler) - w przyszłych wyborach stosownie podziękujemy.
 
 
Lista Wstydu - kto z posłów głosował za ubojem rytualnym
 
 
konferencja prasowa w Sejmie w dniu 07.12.2012 r.

stanowisko Polskiego Towarzystwa Etycznego: pdf

apel polskich naukowców do Premiera: pdf

apel organizacji społecznych do Premiera: klik

apel ludzi kultury do Premiera: klik

 

kto sprzeciwia się ubojowi rytualnemu?

 


Postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym

20 czerwca 2012 r. - Prokurator Generalny Andrzej Seremet złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek  pdf o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisu rozporządzenia pozwalającego na ubój według obyczajów religijnych.

Wyrokiem pdf z dnia 27.11.2012 r. Trybunał orzekł o niezgodności rozporządzenia z ustawą o ochronie zwierząt oraz Konstytucją (sygn. akt U 4/12). Tak więc oficjalnie zostało przyznane to, co organizacje prozwierzęce głosiły od dawna, a mianowicie, iż przez ostatnie 8 lat mieliśmy w Polsce do czynienia z przestępczym procederem uboju rytualnego.


List polskich organizacji ochrony zwierząt do Komisji Europejskiej w sprawie uboju rytualnego w Polsce (23.11.2012)

Organizacje apelują o przeciwdziałanie nadużywaniu prawa europejskiego przez rząd polski i cynicznemu przeciwstawianiu sobie praw człowieka i prawa ochrony zwierząt - pdf

Odpowiedź KE ujawniła kolejne kłamstwo polskiego Ministerstwa Rolnictwa pdf. Otóż okazało się iż, wbrew wypowiedziom prominentnych polityków i propagandowym publikacjom w prasie, Polska zawiadomiła UE o swoich dalej idących przepisach ochrony zwierząt, czyli zakazie uboju rytualnego (co jest zgodne z rozporządzeniem Rady (WE) nr 1099/2009). Skandalicznym jest, że obywatele tego kraju, nie mogąc liczyć na rzetelną i prawdziwą informację od rządzących, muszą występować o nią do Brukseli i tylko tam mają szansę dowiedzieć się o aktualnym stanie prawnym obowiązującym w ich kraju.


Rozporządzenie Rady (WE) nr 1099/2009 w sprawie ochrony zwierząt podczas ich uśmiercania pdf zezwala na ubój religijny bez ogłuszenia jedynie na potrzeby lokalnych/krajowych związków wyznaniowych. Tak więc walka, którą tak dzielnie toczy teraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi o utrzymanie eksportu mięsa rytualnego jest skazana na niepowodzenie, czy to w polskim Sejmie, czy przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Te rzekome utracone tysiące miejsc pracy, te rzekome miliony euro, które straci polska gospodarka, już zostały utracone w roku 2009, w momencie uchwalenia unijnego rozporządzenia. Tak naprawdę wysokości strat polskich przedsiębiorców winne jest tylko i wyłącznie Ministerstwo Rolnictwa, które przez ostatnie lata bezmyślnie i z chciwości promowało i wspierało przestępczy proceder uboju rytualnego w Polsce.


 
Próby zmiany ustawy o ochronie zwierząt
 
Ministerstwo Rolnictwa z uporem maniaka, broniąc interesów wąskiej grupy rzeźników (w tym kolegów z PSL), nadal usiłuje przeforsować w Polsce możliwość dokonywania uboju rytualnego,  nowelizując ustawę o ochronie zwierząt. Pierwotnie urzędnicy chcieli to przeprowadzić po cichu, tylnymi drzwiami, bez konsultacji społecznych (!). Zostały one jednak wymuszone pod presją opinii społecznej i organizacji prozwierzęcych. Lista konsultantów jest jednak w tym przypadku  kuriozalna, a sam termin składania uwag skandalicznie krótki (5 dni) pdf. Tutaj można zapoznać się ze wszystkimi nadesłanymi do Ministerstwa opiniami.
 
23.04.2013 - Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt zaproponowany przez MRiRW. Premier uważa, że maltretowanie zwierząt to dobry biznes
 
Do posłów - dlaczego dopuszczenie uboju rytualnego w polskim porządku prawnym jest nie do przyjęcia?  pdf
 
24.05.2013 - negatywna opinia Prokuratora Generalnego o projekcie nowelizacji pdf
 
17.03.2014 - stanowisko Prokuratora Generalnego w sprawie wniosku Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie zakazu uboju bez ogłuszania za niezgodny z Konstytucją i prawem europejskim (Prokurator Generalny nie stwierdza tej niezgodności) pdf
 
22.05.2014 - kolejna negatywna opinia Prokuratora Generalnego o ponownej próbie zmiany ustawy o ochronie zwierząt w kierunku legalizacji uboju rytualnego pdf
 
03.12.2014 r. - Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy wniosek Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP o zbadanie zgodności z Konstytucją zakazu uboju rytualnego, wyrażonego w ustawie o ochronie zwierząt
 
 
 
  
 
Posłańcy do posłów pilnie potrzebni
 
Rządowy projekt legalizacji uboju rytualnego wkrótce trafi do Sejmu. Posłowie zadecydują, czy ten barbarzyński proceder, obecnie przestępstwo, zostanie w Polsce prawnie dozwolony. Posłom głosującym za przyjęciem tego projektu czyn ten nie zostanie przez miłośników zwierząt zapomniany. Powstanie lista posłów głosujących za ubojem rytualnym, a w przyszłych kampaniach wyborczych posłowie ci dostaną swoje „cienie” – wolontariuszy, którzy będą za nimi podążać na wszystkie przedwyborcze spotkania, informując wyborców o obojętności kandydata na cierpienie zwierząt.
 
Pilnie poszukujemy wolontariuszy, którzy w najbliższych dniach odwiedzą biura poselskie informując posłów o tej inicjatywie, a następnie podejmą się zostać „Cieniem Posła”.
 
 
 

 
Polska nierządem stoi
 
Rzeźnicy cynicznie łamią prawo - po 1 stycznia 2013 r. w Polsce nadal odbywa się ubój rytualny. Wstrząsający materiał red. T. Sekielskiego w TVP1:
 
część I część II

komentarze:
http://wpolityce.pl/artykuly/47507-u...dla-zwierzetom

z Kazika:
"(...) Każdy minister to gangster, taki efekt jest całości,
Każdy gangster to minister swojej własnej działalności (...)"

z Józefa Piłsudskiego:
"Rzeczpospolita to wielki burdel, konstytucja to prostytutka, a posłowie to kurwy."
 
Kompromitacji na szczeblu rządowym ciąg dalszy:

W tym chorym kraju rządzący nie wiedzą już o niczym, nawet o tym, co sami robią. Ministerstwo Spraw Zagranicznych jak dotychczas nie miało pojęcia, że Minister Rolnictwa powiadomił Komisję Europejską o obowiązującym w Polsce bardziej restrykcyjnym prawie ochrony zwierząt podczas uboju. MSZ zmienił swoje stanowisko nt. obowiązywania w Polsce zakazu uboju rytualnego dopiero na podstawie informacji uzyskanych od organizacji społecznych. Okazuje się, że te są lepiej poinformowane o korespondencji pomiędzy rządem RP a Komisją Europejską niż Ministerstwo Spraw Zagranicznych... Żenada.

MSZ 11.03.2013 r. - w Polsce ubój rytualny jest dozwolony:
http://www.portalspozywczy.pl/mieso/wiadomosci/msz-nowelizacja-ustawy-o-uboju-rytualnym-jest-zbedna,83371.html

MSZ 12.03.2013 r. - w Polsce ubój rytualny jest zakazany:
http://www.portalspozywczy.pl/handel/wiadomosci/msz-w-polsce-obowiazuje-zakaz-uboju-rytualnego,83430.html
 

 

Apelujemy o bojkotowanie wyrobów firm, które stosują ubój rytualny (bez wcześniejszego ogłuszenia), m. in.: Łmeat Łuków, Sokołów, Animex, Mokobody, Mościbrody, PMB, Duda, Indykpol, Konspol.


pełna lista polskich ubojni eksportujących mięso do krajów muzułmańskich i Izraela: tutaj

wniosek o informację publiczną do MRiRW: pdf oraz niepełna, nierzetelna odpowiedź MRiRW: pdf

Ministerstwo w swojej odpowiedzi kłamie, twierdząc, że nie posiada wnioskowanych danych oraz usiłuje ukryć przed odpowiedzialnością firmy, o których powszechnie wiadomo, że stosowały ubój rytualny, tj.:
 

- Zakład Mięsny Mościbrody Sp. z o. o.
Mościbrody 53
08-112 Wiśniew

- Milex Meat Sp. z o.o.
Niesułków 72
95-010 Stryków

- Zakład Przemysłu Mięsnego Biernacki Sp. z o.o.
Golina, ul. Dworcowa 47D, 63-200 Jarocin

Ostatnio dodane

Apel o adopcje

28 sierpień 2016
15 czerwiec 2016
15 sierpień 2015

Już w nowym domu

03 grudzień 2016
03 grudzień 2016
03 grudzień 2016

Bezdomne zwierzęta - monitoring gmin

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji

statystyka

Odwiedza nas 523 gości oraz 0 użytkowników.