Rośnie liczba bezdomnych psów

Stowarzyszenie Obrona Zwierząt od kilku lat uczestniczy w projekcie monitoringu realizacji gminnego zadania zapewniania opieki bezdomnym zwierzętom. Wyniki tej akcji wskazują, że w ciągu ostatnich 2 lat wydatki na opiekę nad bezdomnymi psami wzrosły w skali kraju o 21,5 mln zł! Oczywiście nie łudźmy się, że kwota ta trafiła do zwierząt. Wzrost kosztów to tylko dodatkowy zarobek dla hycli i innych środowisk, które z bezdomności zwierząt żyją. Z kolei liczba bezdomnych psów wzrosła o prawie 5 tys.  pdf 

Tymczasem głównym celem większości organizacji społecznych pozostaje ratowanie pojedynczych psów i kotów, a w ostateczności prowadzenie różnego rodzaju azyli, przytulisk lub schronisk. Programy sterylizacji realizuje nie więcej niż 30% organizacji. Co zaś najbardziej niepokojące, tylko pewien odsetek psów umieszczonych w schroniskach (także tych prowadzonych przez ngo) poddawany jest zabiegom sterylizacji/kastracji. A przecież zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt schroniska są miejscem dedykowanym wykonywaniu tego typu zabiegów.

Nie dziwmy się więc, że patologia rośnie, a bezdomnych psów przybywa, gdy na miejsce jednego uratowanego pojawiają się 3 kolejne potrzebujące pomocy.

Czas wreszcie spojrzeć na sprawę globalnie i swoje środki, czas i potencjał skupić przede wszystkim na likwidowaniu przyczyny otaczającej nas patologii, a nie ciągłym i nieskończonym zwalczaniu jej skutków. Inna sprawa, że wielu organizacjom aktualna sytuacja jest na rękę, gdyż z bezdomności zwierząt uczyniły sobie źródło dochodu i sposób na zaistnienie w świadomości społecznej. Wniosek jest smutny - to organizacje społeczne w swojej masie odpowiadają za niski poziom prawnej ochrony zwierząt oraz wydatnie przyczyniają się do fatalnych statystyk tego problemu.

monitor publicznego zadania gmin zapewnienia bezdomnym zwierzętom opieki

Ostatnio dodane

02 sierpień 2018
31 lipiec 2018

Apel o adopcje

28 czerwiec 2009

Już w nowym domu

18 październik 2016
18 październik 2016
19 październik 2016

Bezdomne zwierzęta - monitoring gmin

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji

analytics  Google Analytics